fbpx

Étrendező

A rostban gazdag útifűmaghéj remek emésztésserkentő

Az útifű – Psyllium Husk – az ajakosvirágúak rendjébe, azon belül az útifűfélék családjába tartozó növénynemzetség. A nemzetség tagjai között jelenleg 4 alnemzetséget és 115 fajt tartunk számon. Felhasználásra  leginkább az indiai és egyiptomi fajták alkalmasak.

Sok mindenre használjuk: népszerű táplálék-kiegészítő diétákhoz, bélrendszeri tisztításhoz. Élelmiszerekhez használjuk zselésítő hozzávalóként, sütemények vagy gluténmentes kenyerek kötőanyagaként. Az útifűmaghéjat lehet nyersen is fogyasztani, szárazon vagy vízzel, más folyadékkal összekeverve. Sokan reggelihez, gabonakásához fogyasztják az emésztés megindítása, szabályozása céljából, de lehet vele zöldségfasírtokat, pástétomokat készíteni.

Miért érdemes használni az útifűmaghéjat?

Hihetetlen magas a rosttartalma: mindössze egy kiskanálnyi 5 g rostot tartalmaz. Az ajánlott napi beviteli mennyiség körülbelül 30 g. Tehát az útifűmaghéj rendszeres fogyasztásával bőven fedezhető az ajánlott rostmennyiség.

(Megjegyzés: felnőtt nőknek, főleg gyermek tervezése vagy a menopauza idején több rost kell, minimum 40 g.)

Tudjátok, hogy mindig előkerül a mikrobiom, és ezúttal sincs másképp: Az útifűmaghéj  azzal, hogy megtisztítja a bélfalat, eltávolítja a salakanyagokat. Ez a bélbolyhok egészségét szolgálja, ezzel a bélflóra jótékony baktériumai tudnak szaporodni és a mikrobiom egyensúlya jó irányba  változik. Ennek számtalan vetülete van az egészségmegőrzés és a jól működő immunrendszer szempontjából.

Ez a rendkívül magas rosttartalom még számos jótékony hatást fejt ki emésztőrendszerünk számára.  Alkalmazható puffadás, székrekedés esetén. Rostjai vizet kötnek meg, zselés állagúvá válnak, így anélkül képes tisztítani a bélrendszert, hogy diszkomfortot vagy károsodást okozna. A bélmozgás normalizálásában  is segítségünkre van az útifűmaghéj magas rosttartalma: hozzátapad a gyomorból a vékonybélbe távozó, félig megemésztett táplálékhoz és megköti a vizet. Ez azoknak is segíthet, akiknek csökkent a bélizomzat tevékenysége. Folyadékkal bevéve nemcsak az emésztést könnyíti meg, de elveszi az éhségérzetet, így a szükséges napi rostbevitel mellett megkönnyíti a testsúlycsökkenést.

Mivel segíti a víz megkötését és felszívódását, növeli a jóllakottság és a telítettség érzését is, így az elhízás egyik első számú okozója, a túlevés ellen is bevethető.

Az útifűmaghéj szuper hatása még,  hogy csökkenti a vércukorszintet és a koleszterinszintet, és hosszan felszívódó tápanyagai segítségével enyhíti a fáradtságérzetet.

Elővigyázatosan fogyasszuk az útifűmaghéjat

Az útifűmaghéj fogyasztásakor figyelnünk kell néhány dologra: szedését fel kell építenünk, mert egy hirtelen megemelt rostbevitel, melyhez nincs hozzászokva a szervezet, többféle mellékhatást idézhet elő. Ilyen lehet a görcs, puffadás vagy a rohanás a mellékhelyiségbe.

Amire még figyeljünk: ha a maghéjakat száraz állapotban fogyasztjuk, azaz folyadék nélkül,  megtapadhat a torokban és fulladást idézhet elő. Ezért kisgyermekek és idősek számára a fogyasztása csak felügyelet mellett ajánlott, vagy olyan formában- mint a PlantYourDay™ superfood por- ahol már vegyítve van más összetevőkkel.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Tartalomjegyzék
Scroll to Top