fbpx

Étrendező

Miért annyira fontos a pantoténsav, azaz a B5-vitamin a szervezetünk számára?

A B5-vitaminnak a másik neve, a  pantoténsav már eleve utal egy fontos tulajdonságára.  A görög eredetű név jelentése: mindenütt előforduló. Arra mutat, hogy széles körben fordul elő az élelmiszerekben. Ez alapján rögtön arra gondolnánk, hogy akkor biztos elegendőt viszünk be belőle a táplálkozással, és biztos nincs szükség a pótlására- a továbbiakban azonban láthatjuk, hogy sajnos ez nem igaz.

A pantoténsav egy vízben oldódó, hőre érzékeny vitamin, mely szervezetünk minden sejtjében megtalálható. Felszívódása a bélrendszeren át történik, és a vizelettel távozik. 

A pantoténsav központi szerepet tölt be a szénhidrát-,  zsír- és fehérje-anyagcserében. Szervezetünkben minden pillanatban több ezer enzimatikus folyamat zajlik, ennek egyike a  koenzim–A nevű enzim, melynek alkotórésze a B5-vitamin. Ez a koenzim-A szinte minden anyagcsere-folyamat főszereplője.  A legtöbb létfontosságú anyag előállításában is jelentős szerepet tölt be. Ilyen létfontosságú anyag például a bőrünk. Ezért a pantoténsavat gyakran alkalmazzák bőrvédő krémekben, mert segít megőrizni a bőr rugalmasságát és puhaságát. Hajápoló termékekben szintén megtalálhatjuk, mert megóvja a hajat a kémiai és mechanikai károsodásoktól.

Milyen élettani folyamatokhoz kell a B5-vitamin?

Ezek az alapvető élettani folyamatok nem nélkülözhetik a B5-vitamint:

  • Koleszterinszintézis
  • Ingerületátvivő anyagok képzése, azaz az idegrendszeri stabilitást, a központi idegrendszer működését.
  • Hemoglobin szintézise
  • Gyógyszerek kiürülése- antibiotikum kezelés után nagyon ajánlott egy B5 kúrát tartani, a pre- és probiotikumok mellé.
  • Nélkülözhetetlen a mellékvesék egészséges működéséhez: stimulálja  kortizol kiválasztását, megkönnyíti a mellékvesék mirigyeinek aktivitását.
  • Elősegíti a sebgyógyulást, az antitestek megjelenését.
  • Szerepe van a bőr rugalmasságának, puhaságának valamint a haj egészségének megőrzésében.

Mennyi szükséges a B5-vitaminból?

Régebben kevesebbre állították a napi beviteli ajánlást, mintegy 5-10 mgra. Azonban kiderült, hogy a fizikai megterhelés és a stressz befolyásolja a szükségletet- a mikrobiom kutatások során kiderült hogy a bélrendszerünk hogyan változik stressz hatására, azaz mennyire romlik a vitaminok (és minden más anyag) felszívódási képessége.

De nemcsak erről van szó: ha élelmiszerrel szeretnénk magunkhoz venni, azt befolyásolja a legtöbb ételkészítési eljárás: érzékeny a hőre, savakra, ecetre, sütőporra. Ezek jelenléte mind elindíthatja a bomlását. De nem tűri jól a konzerválást, vagy a gyógyszerek, alkohol és koffein jelenlétét sem. A családját viszont szereti: más B-vitaminok jelenlétében jól szívódik fel. Ezek alapján javasolt bevitele naponta 50 mg.

Hiányállapotok kevés B5-vitamin fogyasztás esetén

Hiánytünetei leggyakrabban a bőrön, az idegrendszerben, illetve az anyagcserében okoznak elváltozásokat. A látható tünetek közé tartozik:

  • Hajhullás
  • Bőrbetegségek
  • Emésztési zavarok
  • Fejfájás, migrén
  • Fáradékonyság, kimerültség
  • Ingerlékenység
  • Izomgörcsök, zsibbadás

Amint azonban említettem, a láthatatlan munkákhoz belül, azaz szervezetünk anyagcsere szintéziséhez, a sejtek megfelelő működéséhez nagy szükség van a B5-vitaminra. Mivel nagyon kényes anyag még akkor is, ha a mi felszívódásunk teljesen rendben van, ezért ajánlott a kiegészítő szedése.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Tartalomjegyzék
Scroll to Top