fbpx

Étrendező

Mindkét nem tesztoszteronszintje szabályozható a fűrészpálma termésével

Írásom főszereplője, a fűrészpálma azon érdekes vadon termő növények közé tartozik, melynek rendkívül széles spektrumú gyógyhatása van, gyakran egymástól független szervrendszerekre is hatva. Az amerikai kontinens őslakosai ezt a növényt régóta használják köhögés, megfázás, asztma, migrén, hörghurut és kismedencei fájdalom, valamint prosztata problémák kezelésére – mint láthatjuk, valóban széles a hatások listája. A kutatások azonban még több fajta gyógyhatást is várnak ettől az érdekes növénytől, pillanatnyilag (2023 februárjában) 650 kutatási eredmény érhető el.

A legtöbb kutatás arra irányul, hogy hogyan befolyásolja a fűrészpálma a férfi nemi hormonok, azon belül is a tesztoszteron szintjét. A tesztoszteron a legfontosabb férfi nemi hormon, ugyanakkor a női szervezet is termeli, főként a petefészek és a mellékvesék. Hormonális problémák, például inzulinrezisztencia vagy PCOS esetén a kellemetlen tünetek egy része a magas tesztoszteronszint számlájára írható- így válik a fűrészpálma mindkét nemnek hasznáható gyógynövénnyé.


A fűrészpálma vagy más néven szabalpálma egy kis méretű pálma fajta, az Egyesült Államok délkeleti területein őshonos. A többi pálma közül könnyen felismerhető nagy, lándzsaszerű leveleiről. A növénynek sötét vörös, olívabogyó nagyságú termései vannak, ezeket használjuk gyógyszerként. Az amerikai őslakos indiánok nagyon tisztelték a fűrészpálmát, és széleskörű  gyógyító tulajdonságait. Ezzel a modern herbalizmus is abszolút egyetért, ezért sok táplálékkiegészítőben és vitaminban használatos a fűrészpálma kivonata.Megtalálhatjuk sok formáját: a szárított bogyókat, porítva kapszulázva vagy tablettázva és  tinktúrában oldva. Bár sokan tea formájában fogyasztják, de az aktív összetevők, melyek főleg zsírsavak, nem oldódnak vízben, így a tea nem túlságosan hatékony kezelési forma.

Érdekesség: a híres májvédő gyógynövényünk, a máriatövis is ilyen – teaként nem érdemes fogyasztani.

Amikor szervezetünkben úgynevezett stressz reakciók indulnak be, fiziológiai hatásokat is hoznak magukkal. Megemelkedik a vérnyomás, felgyorsul a szívverés, felborul a só-víz és az elektrolit háztartás, emelkedik a vércukorszint, a vér pedig a vázizomzat felé kezd áramlani. Amint a feszültség forrása elmúlik, és megnyugszunk, lehet hogy rövidesen el is felejtjük azt, a szervezetünkben elindult folyamatok azonban nem tudnak egyik percről a másikra normalizálódni.

Ez addig nem is okoz különösebb problémát, amíg az ilyen helyzetek csak ritkán fordulnak elő- manapság azonban, mikor folyamatosan állandósult rejtett stressznek vagyunk kitéve, ennek jelentős következményei vannak. A szervezet számára nem csak a klasszikus stressz helyzetet léteznek: munkahelyi vagy iskolai teljesítménykényszer, családi feszültségek, rengeteg inger és információ. Ehhez hozzáadódnak az olyan rejtett stressz források, mint a környezetszennyezés, az élelmiszerekben található méreganyagok, a hormonrendszert megzavaró vegyi anyagok, melyekre testünk nem tud felkészülni.

Főbb területek, ahol a fűrészpálma segíthet nekünk

Prosztata megnagyobbodás

A fűrészpálma kivonata hatékony a jóindulatú prosztata megnagyobbodás, kezelésében. A The Cochrane Database of Systematic Reviews tanulmánya szerint a fűrészpálma hasonló javulást eredményezett a húgyúti tünetek kezelésében, mint a finasteride, és kevesebb mellékhatást is mutat. A finasteride  egy prosztata megnagyobbodást kezelő szintetikus készítmény.

A fűrészpálma akadályozza a tesztoszteron dihidrotesztoszteronná (DHT) alakulását, amely az egyik oka a prosztata megnagyobbodásnak azáltal, hogy több tesztoszteron alakul DHT-vá. A fűrészpálma bogyójában lévő kémiai anyagok gátolják a szervezet természetes válaszát a tesztoszteronra, így befolyásolva a férfiak hormonszintjét. Ez visszafogja a prosztata sejtjeinek növekedését. A prosztata megnagyobbodásban szenvedő férfiak ennek eredményeképpen tapasztalnak kevesebb tünetet, és az állapot romlása nemcsak megállítható, de javítható is. Ehhez a jó eredményhez napi 320 mg szükséges.

Húgyuti fertőzések

A fűrészpálma erős vizelethajtó,  így segít a húgyúti fertőzések elmulasztásában. Egy hat hónapos megfigyelés alapján készült tanulmány arról számol be, hogy a fűrészpálma javítja a húgyúti fertőzések kezelését. A gyógyulási idő jelentősen lerövidül és a panaszok hamarabb múlnak mint a másfajta készítményt szedőknél. Ez azért is nagyon fontos, mert a makacs urológiai fertőzésnél, ha nem javul az állapot, előbb-utóbb antibiotikus kezelésre kerül a sor.

Ahogy mondtam, nemcsak férfiaknak

A fűrészpálma bogyói fitoszterolokban-növényi eredetű vegyületekben- gazdag illóolajat tartalmaznak, amely elősegíti petefészek és a méh működését, a női nemi hormonok termelődését. A fűrészpálma kivonata képes befolyásolni az ösztrogén és progeszteron hormonok termelődését, amit szintén összefüggésbe hoznak a DHT megnövekedett szintjével. Ezért kifejezetten hatásos  olyan nőknek, akik PCOS-ben, peteérési zavarokban szenvednek.

A fűrészpálma hajhullást gátló hatással is rendelkezik

Itt jön a számunkra legérdekesebb hatása, a hajhullás elleni. A nők, akik emelkedett androgén hormon szinttel élnek, fokozott arc és a test szőrösödést, ugyanakkor hajritkulást, hajvékonyodást, aknékat tapasztalnak. A fűrészpálma  ilyen esetekben hatékonyan állítja meg ezen tüneteket, azzal, hogy blokkolja az 5-alfa reduktáz enzim működését.

A tünetek egy része a magas tesztoszteronszint számlájára írható.

A kutatások szerint a fűrészpálma gátolja az alfa-5-reduktáz enzim működését. Ez az enzim alakítja át a tesztoszteront dihidrotesztoszteronná (DHT), ami egy erős androgén hormon, emelkedett szintje hajhulláshoz, fokozott szőrnövekedéshez vezethet. A férfias típusú kopaszodás, más néven az androgén alopécia számos ilyen hormonzavarral küzdő nőt érint. Ez a fajta hajhullást a hajválaszték szélesedése, a haj ritkulása főleg a fejtetőn jellemzi.

A hajhullás oka a szőrtüszők DHT-érzékenységének köszönhető: a tüszők zsugorodását okozza és rövidebb élettartamot, illetve a haj termelésének csökkenését eredményezi. Általában a hajszálak kihullása után egy másik haj kezd el nőni ugyanabból a tüszőbõl, de ha a DHT szint magas, a haj növekedése csökken. A kutatások szerint a fűrészpálma úgy segíthet a kellemetlenségek enyhítésében, hogy a szőrtüszők DHT-felvételét, valamint az androgén receptorok DHT-érzékenységét csökkentheti- ez mind előnyös a haj növekedéséhez.

A prosztata és húgyúti problémáknál a mono fűrészpálma kivonat elég volt a gyógyuláshoz, a hajhullás megállításához azonban a kombinált kezelések voltak a leghatásosabbak. A leginkább javasolt kiegészítők a cink, szelén, A-B-C-D-vitamin komplexek és a gyulladáscsökkentő, adaptogén gyógynövények, amilyen formában a DeeplyRooted™ hajvitamin tartalmazza.

An overview of herbal alternatives in androgenetic alopecia.
Dhariwala MY, Ravikumar P.
J Cosmet Dermatol. 2019 Aug;18(4):966-975. doi: 10.1111/jocd.12930. Epub 2019 Apr 13.
PMID: 30980598

Natural products for male androgenetic alopecia.
Gupta AK, Talukder M, Bamimore MA.
Dermatol Ther. 2022 Apr;35(4):e15323. doi: 10.1111/dth.15323. Epub 2022 Jan 27.
PMID: 35044013 

Serenoa repens extracts promote hair regeneration and repair of hair loss mouse models by activating TGF-β and mitochondrial signaling pathway.
Zhu HL, Gao YH, Yang JQ, Li JB, Gao J.
Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2018 Jun;22(12):4000-4008. doi: 10.26355/eurrev_201806_15285.
PMID: 29949176

Fűrészpálma levél Étrendező

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Tartalomjegyzék
Scroll to Top