fbpx

Étrendező

Mikrobiom Magazin 2024/8

A máriatövisről valószínűleg leggyakrabban májvédő hatása kapcsán hallhatunk: a bíbor színű gyógynövény ugyanis a benne található szilimarinnak köszönhetően rendkívül erős májtisztító és májregeneráló hatással bír. A szilimarin természetes antioxidáns hatással bíró vegyület, segíti a máj saját tisztító folyamatait a különböző megtisztulását a különböző káros anyagokkal (alkohol, antibiotikumok, gyógyszerek, kábítószer, higany, nehézfémek, növényvédő szerek, gombamérgek) szemben. Jótékony hatása továbbá, hogy fokozza a májsejtekben végbemenő fehérjeszintézist, erősítve a szabad gyökökkel szembeni védelmet.

Ismerjük meg a máriatövist

Ez a mutatós, lila virágú gyógynövény számos módon segíthet nekünk az egészségmegőrzésben. Fogyaszthatjuk tea és tinktúra formájában, bevehetjük kapszulában vagy kúrálhatjuk magunkat a magokból préselt olajjal. A már kialakult problémák enyhítésén túl természetesen megelőzésre is használható. A máriatövis neve a köztudatban összefonódott a különféle májproblémák kezelésével, nem véletlenül: hatóanyaga, a szilimarin (lásd még: silymarin) nevű flavonoid komplex rendkívül erős antioxidáns.

A máriatövis még a C- és E-vitaminoknál is hathatósabban veszi fel a küzdelmet a káros szabadgyökök ellen, miközben segíti a májsejtek újjáépítését. Hihetetlen, de még súlyos gombamérgezést is gyógyítanak vele: a megfelelő dózissal beinjekciózott betegek nagy százalékban túlélik a gyilkos galóca mérgezést, pedig ez a gombafajta rövid idő alatt visszafordíthatatlan vese- és májkárosodást képes okozni. A máriatövis hatására az elhalt májsejtek gyorsabban cserélődnek le, ily módon a károsodott szövetek hamarabb regenerálódnak.

De hogyan segíthet nekünk a megelőzésben? Nos, a máriatövis képes megelőzni a méreganyagok behatolását a sejtekbe azáltal, hogy védi és erősíti a sejtmembránokat. A fogyasztók szempontjából további előnyös tulajdonsága, hogy egész évben hozzáférhető, könnyen beszerezhető termékről beszélünk.

Miből áll a szilimarin?

A szilimarin tulajdonképpen több vegyület együttes megnevezése. Legfontosabb összetevője a szilibinin, ezen kívül egyéb flavonolignánok alkotják, például silychristin és silydianin. 

A bogáncsfélék közé tartozó, élénk színű virággal rendelkező növényt főleg a májra gyakorolt pozitív hatásáról ismerjük. A máriatövis magjának olaja azonban nemcsak méregtelenít, és segíti az epe termelését, de kifejezetten hatékonynak találták bizonyos kísérletekben cukorbetegség, daganatos elváltozások és magas koleszterinszint esetén. Ráadásul antioxidáns tartalma magasabb, mint az E- és C-vitaminé, így öregedésgátló hatása is van.

A máriatövis egy igénytelen növény, mely eredetileg gyomnövény volt, és bárhol szinte megterem. Azonban évszázadokkal ezelőtt rájöttek gyógyhatásaira, így a gyomból gyógynövény lett, és meghódította a világot. A szamárkórónak is nevezett növény hazánkban éppúgy előfordul, mint Amerikában, vagy Afrikában. Az ókori görögök által is alkalmazott növény kivonata pozitív eredményeket hozott a máj védelme, a pikkelysömör kezelése, az endometriózis kezelése, a diabétesz gyógyítása, és akut mérgezések esetén is.

Miért fontos a máj védelme?

A máriatövis (Silybum marianum) elsősorban májvédő és regeneráló szerepe miatt keresett gyógynövény. A máj létfenntartó funkciókat is ellát, méregtelenít, részt vesz a cukor, a tápanyagok és vitaminok anyagcserében, a hormonok lebontásában (inzulin, glukagon, tiroxin, mellékvesekéreg-hormonok, férfi-, női ivarhormonok), és emellett előállítja az epét, ami a zsírokat oldja, és nélkülözhetetlen az emésztésünkhöz. A máj az immunvédekezésben is részt vesz, hiszen a kórokozó baktériumokat is kiszűri a vérből, csökkentve a fertőzéseket.

Ha a máj megbetegedik, számos komoly, akár életveszélyes probléma léphet fel. A májat sokféle betegség sújthatja, ilyen a fertőző májgyulladás, vagyis hepatitis, de ismert az alkohol okozta májzsugor, valamint a máj cisztás és tályogos megbetegedése. Fontos tehát, hogy védjük a májat, segítsük a “munkáját”, és elősegítsük a regenerálódását, amire az alkohol, gyógyszerek, kórokozók, vagy a helytelen táplálkozás miatt van szüksége.

A máriatövis jótékony hatásai

A magolaj hatóanyagai

A növény májvédő vegyülete a szilimarin, melynek fő aktív komponense, a szilibinin, ami egy flavonoid. Ez a flavononglikán több izomérből épül fel: jórészt szilidianinból és szilikrisztinből. A magban még vannak antioxidánsok, és omega vegyületek is.

Milyen problémákra érdemes szedni a máriatövis olajat?

A máriatövis magolaj részt vesz a májsejtek lipidrétegének, azaz sejthártyájának védelmében, így akadályozza meg a méreganyagok bejutását, illetve a károsodott membránokat javítja, a roncsolódásokat mérsékli, a mérgek, vegyszerek kiürülését serkenti, miközben a májsejt belső folyamataira is hat – szintetizálja a fehérjéket és a sejtmag RNS-ét és DNS-ét is. Elsődlegesen tehát a májvédelemre érdemes szedni, de vannak egyéb, kimagaslóan pozitív hatásai is.

  • Mindenféle májprobléma esetén ajánlják erős regeneráló és méregtelenítő hatása miatt; így fertőző májgyulladás, heveny májgyulladás, akut májgyulladás esetén, valamint alkohol problémák okozta májzsugornál is.
  • Sajnos elég gyakori hazánkban is a máj vírusos megbetegedése, a hepatitis A-B-és C. Ezek esetén is fordulhatunk a máriatövis erejéhez.
  • A májban egy fontos aminosav termelődik, ez a glutation, ami kell a méregtelenítéshez. Az alkohol, és gyógyszer hatóanyagok miatt a glutation kiürül, a máriatövis hatóanyagai azonban ezt akadályozzák, sőt fokozzák is a glutation termelését.
  • A máj epetermelésének serkentésére, így a zsírsav anyagcserére is pozitív befolyással van, az ún. zsírmájat is gyógyíthatja.
  • Gátolja az epekő kialakulását.
  • Kemoterápiát kapó betegeknél hasznosan segítheti, hogy a máj ne szenvedjen károsodást az erős gyógyszerektől, így a daganatos megbetegedések kiegészítője lehet. Emellett antioxidáns hatása is kedvezhet a rákkal való megküzdésben, hiszen a szabadgyököket megköti.
  • Jótékonyan hat endometriózis esetén, hatóanyaga segíti az ösztrogén lebontását.
  • Gyulladáscsökkentő hatású, hiszen omega vegyületeket is tartalmaz az olaj, illetve flavonoidokat. Bizonyos esetekben a pikkelysömör és ekcémák gyógyításában is hatékonynak bizonyult.
  • Omega alkotói a szív- és érrendszerre is jó hatást gyakorolnak, csakúgy, mint antioxidáns tartalma.
  • Friss esettanulmányok alapján a silymarin hatóanyag segíthet a 2-es típusú diabetes esetében a vércukorszint normalizálásában is.
  • Az állatkísérletek nemcsak igazolták a magolaj jótékony hatásait, és rávilágítottak arra, hogy mennyire beválhat az embereknél, hanem életre hívták az állatok számára előállított máriatövis olajat is, amit a kutyáknak és macskáknak ajánlanak szedésre, pl. mérgezéskor, vagy rendszeres gyógyszer használatnál, kullancs elleni készítmények szedésekor. Tehát házikedvenceink máját is védi ez a csodás gyógynövény.

Állatkísérletekben szinte csodát tett a máriatövis, ugyanis gyilkos galóca mérgezés esetén is megmentette az élőlényeket, a legkritikusabb fázisban is. Ha pedig a galóca méreganyagának befecskendezése előtt adták még be a növényi hatóanyagokat, akkor nem is lépett fel mérgezés. Később embereken is alkalmazták, szintén teljes sikerrel. A máriatövis olaj tehát tényleg rendkívüli méregtelenítő anyag.

Hogyan érdemes alkalmazni a máriatövis termékeket

Olaj formában alkalmazva

A 100 %-osan tiszta töménységű növényi olajat kúraszerűen érdemes alkalmazni. Először szedni 3 hétig, majd 2 hét szünetet tartani. Ezután újra folytatódhat a kúra. Ha súlyos probléma áll fenn, érdemes konzultálni orvossal, és a májértékek alapján alkalmazni, növelni a dózist.

Egy 80 kg átlag tömegű (vagy az alatti) ember napi adagja 1,5 ml, vagyis egy mokkáskanál, akik ennél súlyosabbak, azok fogyasszanak dupla ekkora adagot. Legjobb reggel, éhgyomorra bevenni, de akár hozzá keverhetjük ételhez is, hőhatásnak azonban tilos kitenni! Ha kapszula formában szedjük, egyszerűen tartsuk be a dobozon lévő adagolást!

Teaként fogyasztva

A máriatövishez szárított, tea formában is hozzájuthatunk bioboltokban, ez esetben egy teáskanálnyi őrleményre öntsünk 2,5 dl forró vizet, hagyjuk állni 10 percig, utána leszűrve fogyasztható. A teát langyosan érdemes reggel éhgyomorra, délben ebéd előtt, majd lefekvés előtt inni egy csészével.

A máriatövisnek nem ismertek káros mellékhatásai, így fogyasztása biztonságos, de mindig tartsuk be a javallatokat!

Egyéb, májvédő gyógynövények

A máj védelmében még további gyógynövények is hasznosak lehetnek; ilyen a benedekfű, katángkóró és articsóka, aloé, gyermekláncfű, melyek szintén regenerálják a méregtelenítő szervünket, valamint komplex készítmények, mint a herbafulvo esszencia, mely ötvözi különböző gyógynövények jótékony hatásait.

Akinek probléma lép fel a májával, a gyógynövények mellett figyeljen oda a C-, a B12, az A- és a K-vitamin pótlására, vagy zöldségek által, vagy étrend-kiegészítők segítségével. Az étkezés legyen zsírmentes, kerüljük a cukros ételeket és a haszontalan szénhidrátokat. Fogyasszunk sok folyadékot, ami leginkább víz legyen!

Tudományos csemegék

A héten ismét a TV Paprikában jártam, ahol a gyümölcsök öregedés lassító hatásáról beszéltem.

Mivel a fitoterápia egyidős az emberiséggel, rendszeresen olvasok a gyógyszerészet törtélmeről is, aminek jeles hazai kutatója Dr. Dobson Szabolcs.

Azonban az evészavarok tipikusan jelenkori problémának számítanak, így ezzel a területtel is rendszeresen foglalkozom.

Bár nem közvetlenül az evészavarhoz tartozik, de a csokoládé fogyasztás kérdésében is eléggé megoszlanak a vélemények. Éppen ezért ebben a számban egy friss kutatási eredményről írok, amit megkönnyebbüléssel olvashatsz, ha eddig kettős érzéseid lettek volna csoki evés közben. 🍫

A gránátalma hatóanyagai és a sejtfiatalítás

A gránátalma az egyik legpotensebb öregedés lassító gyümölcs, de ezen kívül még két másik remek tulajdonsága is van. 

Gyulladáscsökkentő
Szervezetünkben a krónikus gyulladás számos súlyos betegség okozója. Ide tartozik pl az elhízás, szívbetegség, a rák, a 2-es típusú cukorbetegség, az Alzheimer-kór. A gránátalma erős gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyeket nagyrészt antioxidánsanak köszönhetünk. A kutatások szerint a piros gyümölcs antioxidánsai csökkentik a gyulladásos folyamatokat az emésztőrendszerben, valamint a mellrákos esetekben és a vastagbélrákos sejtekben.

Erőnlét fokozó

A gránátalma gazdag étrendi nitrátokban, amelyekről sok más mellett az is elmondható, hogy javítják az edzés alatt nyújtott teljesítményt. A tanulmány  eredménye szerint egy gramm gránátalma kivonat 30 perccel edzés előtt jelentősen javította a véráramlást, késleltette a fáradtság kialakulását és növelte az edzés hatékonyságát. 

Természetesen nem csak sportolók alkalmazhatják- mindenki, aki úgy érzi hogy ráfér egy kis plusz energia. (Akik jártak már nálam, tudják, hogy ilyen trükk szerepel az Étrendező protokollban, csak egy másik alapanyaggal 😀)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4146683/

A kutatások nyilvánvalóan nem álltak meg itt, hiszen ezek az eredmények is jelezték, hogy egy rendkívül erős vegyületeket tartalmazó gyümölcsről van szó.

Svájci kutatók nemrégiben felfedezték azt az új molekulát, amely a gránátalmában található két másik vegyület emésztésének eredményeképpen áll elő- azaz tulajdonképpen mi, humánok fermentáljuk a bélben, a mi kis saját alkímiánkkal. 

Ez a rendkívüli molekula, az Urolitin A, segít megfiatalítani a mitokondriumokat, vagyis sejtjeink erőműveit.

Az urolitin ajtót nyit az idősödő életkorral összefüggő rendellenességek, a kórházi kezelések és a halálozás kockázati tényezőjének számító elgyengülés elleni új terápiás kezelések előtt.

Mi is ez az Urolitin A?

Az Urolitin A-t a humán szervezet a gránátalmában található vegyületek, mint a punikalaginok és az ellagitanninok emésztése során állítja elő. Ez segít a meghibásodott mitokondriumoknak, hogy kijavítsák saját magukat- ez tulajdonképpen a fiatalodás mechanizmusa.

Ahogy idősödünk, az energiatermelés állandó terhe megviseli a mitokondriumokat, és az energiatermelés hatékonysága csökken. Ezen a ponton ezek a mitokondriumok rosszul működnek, akár addig a pontig hogy ne tudják végezni a feladataikat. Fiatal, egészséges korban, fiatal sejtekben a mitokondriumok teljesítményének csökkenését a test azonosítja, és a mitokondriumok gyorsan lebomlanak, szétesnek, és a mitofágiának nevezett folyamat során távoznak a szervezetből. Ily módon a hibás vagy az optimálisnál nem megfelelő mitokondriumok eliminálódnak, teret adva az új sejteknek, ezzel biztosítva az optimális sejtműködés fenntartását.

Az életkor előrehaladtával sejtjeink küzdenek a hibás mitokondriumok újrahasznosításáért, ami a rosszul működő sejtek fokozatos felhalmozódásához vezet. Ez azért is probléma, mert így értékes helyet foglalnak el a szervezet rendszerében.A mitokondriális degradáció hatással van a sejtek egészségére, fokozatosan gyengíti a szöveteket. Feltételezhető, hogy ez a folyamat szerepet játszik számos korral járó rendellenességben, mint például a Parkinson-kór.

Embereknél a vázizomzatban lévő haszontalan mitokondriumok eltávolításának képtelensége az idősek csökkent mobilitásához kapcsolódik. Az izomfunkció fokozatos hanyatlása pedig hozzájárul az általános törékenység állapotához. A vizsgálatok eredményei határozottan azt sugallják, hogy az izomminőség erőteljes javítása érhető el a mitokondriális funkció urolitin A-val történő ellátásával- azaz a gránátalma fogyasztásával.

A kezdeti sikereken felbuzdulva a tanulmány szerzői jelenleg klinikai vizsgálatokat végeznek, amelyekben az urolitin finomkalibrált dózisainak adagolási módszerét tesztelik emberekben. Ezek a vizsgálatok jelenleg Európa-szerte számos kórházban zajlanak.

Források

Hollebeeck S, Winand J, Herent MF, et al. Anti-inflammatory effects of pomegranate (Punica granatum L.) husk ellagitannins in Caco-2 cells, an in vitro model of human intestine. Food Funct. 2012;3(8):875-85.

Nunez-Sanchez MA, Karmokar A, Gonzalez-Sarrias A, et al. In vivo relevant mixed urolithins and ellagic acid inhibit phenotypic and molecular colon cancer stem cell features: A new potentiality for ellagitannin metabolites against cancer. Food Chem Toxicol. 2016; 92:8-16.

Adams LS, Zhang Y, Seeram NP, et al. Pomegranate Ellagitannin-Derived Compounds Exhibit Anti-proliferative and Anti-aromatase Activity in Breast Cancer Cells In Vitro. Cancer prevention research (Philadelphia, Pa.). 2010;3(1):108-13.

Klinikai vizsgálat a Krisztus előtti időkből

Nagyon érdekel minden olyan történelmi adat, amely a régmúlt korok étkezéséről, gyógynövényeiről ad nekünk képet. Régóta tervezem hogy csinálok ilyen videókat, mert sok könyvem, érdekességem összegyűlt már. Ezzel nem vagyok egyedül, sok kollégám gyűjti a szakmájához tartozó történelmet. 

Most Dobson Szabolcs gyógyszerész, gyógyszerész-történész, író, címzetes egyetemi docens gyűjtéséből következik egy érdekesség:

Az első nyílt elrendezésű, nem kontrollos klinikai vizsgálat tulajdonképpen az ószövetségi Dániel könyvében maradt fenn, amely i.e. 2. században íródott. Ez a vizsgálat a 10 napig tartó vegetáriánus, alkoholmentes táplálkozás előnyét mutatta Nabukodonozor királynak.

  1. Jojakim, Júda királya uralkodásának harmadik esztendejében jöve Nabukodonozor, a babiloni király Jeruzsálemre, és megszállá azt.
  2. És kezébe adá az Úr Jojakimot, a Júda királyát, és az Isten háza edényeinek egy részét; és vivé azokat Sineár földére, az ő istenének házába, és az edényeket bevivé az ő istenének kincsesházába.
  3. És mondá a király Aspenáznak, az udvarmesterek fejedelmének, hogy hozzon az Izráel fiai közül és királyi magból való s előkelő származású ifjakat,
  4. (…)
  5. És rendele nékik a király mindennapi szükségletül a királyi ételből és a borból, melyből ő iszik vala, hogy így nevelje őket három esztendeig, és azután álljanak a király előtt.
  6. (…)
  7. (…)
  8. De Dániel eltökélé az ő szívében, hogy nem fertőzteti meg magát a király ételével és a borral, a melyből az iszik vala, és kéré az udvarmesterek fejedelmét, hogy ne kelljen magát megfertőztetnie.
  9. (…)
  10. És mondá az udvarmesterek fejedelme Dánielnek: Félek én az én uramtól, a királytól, a ki megrendelte a ti ételeteket és italotokat; minek lássa, hogy a ti orczátok hitványabb amaz ifjakénál, a kik egykorúak veletek? és így bűnbe kevernétek az én fejemet a királynál.
  11. És mondá Dániel a felügyelőnek, a kire az udvarmesterek fejedelme bízta vala Dánielt, Ananiást, Misáelt és Azariást:
  12. Tégy próbát, kérlek a te szolgáiddal tíz napig, és adjanak nékünk zöldségféléket, hogy azt együnk, és vizet, hogy azt igyunk.
  13. Azután mutassák meg néked a mi ábrázatunkat és amaz ifjak ábrázatát, a kik a király ételével élnek, és a szerint cselekedjél majd a te szolgáiddal.
  14. És engede nékik ebben a dologban, és próbát tőn velük tíz napig.
  15. És tíz nap mulva szebbnek látszék az ő ábrázatuk, és testben kövérebbek valának mindazoknál az ifjaknál, a kik a király ételével élnek vala.
  16. Elvevé azért a felügyelő az ő ételöket és az ő italokul rendelt bort, és ad vala nékik zöldségféléket.

Dr. Dobson Szabolcs többek között a Magyar Gyógyszerésztörténeti Társaság elnöke is. A társaság aktívan foglalkozik a gyógyszerészet múltjának felkutatásával és az eredmények megosztásával. A tevékenységüket közelebbről is megismerheted az általuk működtett weboldalról. https://www.gyogyszeresztortenet.hu/ 

illusztráció-fotó-üvegpalack-gyógyszerüveg-Étrendező

Evészavarok, mint társadalmi tünet

Az evészavarok, amelyek magukban foglalhatnak különböző, akár egyszerre jelenlévő tüneteket– anorexia, bulimia, ortorexia és más állapotok és viselkedési formák – jellemzően serdülőkorban és főleg nőknél (körülbelül 70%-ban) nyilvánulnak meg. Azonban bárkit bármikor elérhetnek, korra és nemre való tekintet nélkül.

Az Oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetem Női Egészségügyi Központja arról számol be, hogy az evészavarok száma világszerte növekszik. 2000 és 2018 között az előfordulás több mint kétszeresére nőtt (az összes ember 3,4%-ról 7,8%-ára). Amikor idősebb vagy akár 70 körüli embereknél jelentkeznek, az okok eltérőek lehetnek, a tüneteket nehezebb lehet észlelni, és ez nehezebbé teheti a kezelésüket.

Előfordul, hogy a felnőttek nem mutatják azokat a „klasszikus” tüneteket, amelyeket ezekhez a rendellenességekhez társítunk, mint például az extrém fogyás. A National Eating Disorders Foundation szerint az étkezési zavarokkal küzdők kevesebb mint 6%-a alulsúlyos. Ehelyett más, nem annyira feltűnő jeleket mutathatnak, mint például az étkezési szokások korlátozása, az egészséges testsúly ellenére a testkép miatti túlzott aggodalom vagy a túlzott testmozgás.

A felnőttkorban leginkább aluldiagnosztizált evészavar az ortorexia, amely a „tiszta” táplálkozás merev szabályrendszereként jelenik meg – mondja Lauren Napolitano, a philadelphiai étkezési zavarokra szakosodott pszichológus. Ez a rendellenesség úgy kezdődik, hogy egy személy különféle tisztító/méregtelenítő kúrákat, vagy tematikus hónapokat csinál, majd lassan átalakul számos különböző élelmiszercsoport (glutén, szénhidrát, feldolgozott élelmiszer, stb.) kiiktatásába.

 

Kezdetben az embereket lenyűgözi az evészavaros személy saját egészsége iránti elkötelezettség, de az idő múlásával a szabályok egyre merevebbekké válnak.

 

Előfordul, hogy a beteg retteg másokkal, vagy egy étteremben étkezni, mert a „nem tiszta” ételek fogyasztása félelemmel tölti el. Életének minden pillanatát a megfelelő élelmiszer fogyasztása és ennek a célnak megfelelés tölti ki, így eltávolodik a barátaitól vagy családjától, hiszen ők nem “támogatják” ebben. A legtöbb esetben kalória és tápanyagmegvonással is jár ez a fajta evészavar, ugyanis mint a jobban ismert anorexiánál, itt is a kontroll megtartása a valódi mozgatórugó.

Az ortorexiát azért nehéz kezelni az élet közepén, mert ezt a viselkedést nagyrészt a modern kultúra ünnepli – és gyakran az erről nem tudatos egyén orvosai és egészségügyi szolgáltatói is.

Az étcsokoládé jó hatással van a vérnyomásra is

Amikor az ORAC listáról beszélek nektek, azaz a különböző élelmiszerek szabadgyök megkötő kapacitásáról, akkor mindig említem, hogy az étcsokoládé nagyon magas helyen áll ezen a listán. 

 

Most még egy új kutatás bizonyítja a jó minőségű csokievés fontosságát. 

 

A Shaoxing Népi Kórház kardiológusaiból álló csapata és a Zhuji People’s Hospital szakértői összefüggést találtak az étcsokoládé fogyasztása és az ismeretlen eredetű, azaz esszenciális hipertónia kockázatának csökkenése között.

A Scientific Reports folyóiratban megjelent cikkükben a csoport leírja, hogyan alkalmazták a mendeli randomizációt, hogy többet tudjanak meg az étcsokoládé fogyasztása és a magas vérnyomás közötti összefüggésekről.

A hipertónia a krónikus magas vérnyomás leírására használt kifejezés. Az esszenciális hipertónia kifejezést akkor használjuk, ha az ok forrása ismeretlen. Az elmúlt néhány évben beszámoltak arról, hogy az étcsokoládé fogyasztása bizonyos egészségügyi előnyökkel járt a flavonoid tartalma miatt. 

Ebben az új tanulmányban a kutatócsoport arra volt kíváncsi, hogy lehetséges-e, hogy az étcsokoládé fogyasztása csökkentheti az esszenciális magas vérnyomást, amely számos betegségben szerepet játszik, a stroke-tól a szívrohamig.

A csapat munkája a mendeli randomizációnak nevezett technikát alkalmazta – ez a Gregor Mendelről elnevezett epidemiológiai módszer. Ez magában foglalja a genetikai profilok (vagyis mi, emberek) különbségeinek oly módon történő tanulmányozását, amely megmutatja, hogy egy adott beavatkozás okozta-e az adott hatást.

A 64 945 európai származású ember genetikai profilját magában foglaló adatok alapján a csapat összefüggéseket keresett az étcsokoládé fogyasztásának egészségügyi előnyei és az olyan betegségek között, mint a szívelégtelenség, a vérrögök, a stroke, a szívkoszorúér. betegség és esszenciális hipertónia.

Adataikat megvizsgálva a kutatók azt találták, hogy a rendszeres étcsokoládé-fogyasztás és az esszenciális hipertónia kockázatának csökkenése között szignifikáns összefüggés van – és némi összefüggést az étcsokoládé fogyasztása és a vénás embólia kockázatának csökkenése között.

További információk

Juntao Yang és munkatársai, Étcsokoládé bevitel és szív- és érrendszeri betegségek: Mendeli randomizációs vizsgálat, Scientific Reports (2024). DOI: 10.1038/s41598-023-50351-6

Szakértői válaszok

Ebben a rovatban válogatást találsz a különböző felületeken beérkező kérdésekre adott válaszaimra. Ezeken keresztül bepillantást kaphatsz a szemléletemről. Bízom benne, hogy a válaszok között találsz a magad számára is hasznosat. 

Mindazonáltal kérlek vedd figyelembe, amit mindig hangsúlyozok, hogy ezek a válaszok tájékoztató jellegűek és nem helyettesíthetik a személyes konzultáción adott útmutatásokat!

Segíthet az otthon végzett testmozgás egy diabéteszesnek?

K Kedves Étrendező, több webinarodat néztem már és mindig elképesztő hasznos dolgokat mondtál az étkezésről! Tudom nem a te területed, de mi a véleményed a szobában végzett mozgásról? Néhány ok miatt, amit nem szeretnék részletezni, nehezen mozdulok ki de van szoba biciklim és néhány súlyzóm. Prediabétesz, IBS.

V Kedves Kérdező, abszolút jó hírekkel szolgálhatok a számodra! Mind a biciklizés- legyen az bárhol- mind a súlyzózás, vagy a saját testsúlyos edzés, mint pl a fekvőtámasz vagy a plank, remek egészségvédő.

A mozgás az egyik legjobb eszközünk arra, hogy visszafordítsuk a diabéteszt, növeljük a sejtek inzulin érzékenységét. Erre a súlyzós edzés a leghatékonyabb. Teljesen mindegy a kezdő súly, vagy a gyakorlat, maga az izmok mozgása és használata fogja eredményezni a glikogénraktárak mozdulását, a cukor felhasználását.

Naponta 37 honfitársunk hal meg csak a mozgásszegény életmód következményei miatt. A rendszeres testmozgás az egyik legjobb prevenció számos betegség megelőzésére, sőt már kialakult betegségek esetében is gyógyító hatású.

A szobabiciklinek más előnye is van: az egész életen át tartó biciklizés mellett 17%-kal kisebb volt a térdfájdalom és 21%-kal kisebb a tünetekkel járó kopásos térdízületi bántalom kockázata azokhoz képest, akik sose bicikliztek. A biciklizéssel töltött évek száma is mutatott kapcsolatot az eredménnyel. Ebben az amerikai megfigyeléses vizsgálatban több, mint 2600 45-79 éves ember vett részt.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38600648/

Azt viszont fontosnak tartom megjegyezni, hogy a friss levegő elengedhetetlen az egészséges mozgáshoz, tehát nagyon gyakran szellőztess, és a szobai edzés alatt is végig legyen nyitva az ablak.

K

Kedves Zsuzsa, kérlek válaszolj meg nekünk egy fontos kérdést. Én és bátyám a negyvenes éveinkben járunk, alapvetően nincsa nagy probléma (na jó, itt-ott zörög)

Szüleink és a nagyik mindannyian korán eltávoztak: rák, infarktus, cukorbaj. Volt hogy több is egyszerre. Én most érzem hogy el kellene kezdenem nagyon odafigyelni magamra: vitaminok, egészséges ételek, sport, cigit abbahagyni stb. Tesóm szerint viszont felesleges, mert ezt örököltük, inkább élvezzük az életet, amíg lehet.

V

Röviden: neked van igazad. 

Hosszabban: Egy átfogó metaanalízis (kutatásokat összesítő vizsgálat) szerint a korábbi halálnak vannak vegyesen genetikai és életmódbeli befolyásoló tényezői is.

 

A rossz gének 21%-kal, a rossz életmód 78%-kal növelik a halálozási kockázatot.

Viszont ha rosszak a  gének, de egészséges az életmód, akkor ez akár 62%-kal is csökkentheti a genetikai kockázatot. Konkrét számot mondva egy jó genetikájú és egészségesen élő ember átlagban 6,7 évvel tovább élhet, mint egy kedvezőtlen genetikájú és egészségtelenül élő valaki. 

Azonkívül ezek a plusz évek egészségesebbek is voltak. (Ebben a kutatásban 353.742 európai vett részt, akiket 12,9 éven át követtek.) Sok példát láthatunk a Kék Zónákban is arra, hogy az életmód milyen fontos. (Lásd korábbi Mikrobiom Magazin számok.)

Ugyanakkor az nagyon fontos, hogy az egészséges életmód rád, rátok legyen szabva. A nagy ökölszabályok mellett- dohányzás, alkohol, mesterséges ételek elhagyása, sport bevezetése- nagyon nem mindegy, hogy milyen genetikát kell meghekkelni. Egy alapos szűrés, vérkép után egy szakértő felméri, milyen kiegészítők, sport, étkezés lenne a legjobb prevenció.

 

És még egy fontos tényező: a mikrobiomunk annyira egyedi mint az ujjlenyomatunk. 

Hiába vagytok testvérek, és rendelkeztek egy aránylag hasonló génkészlettel, az életmód, a stressz, a munka, sőt az életközösség azaz a társak, vagy akár házikedvencek megléte  mind mind befolyásolja a bélflórát, amely így más betegségekre tehet hajlamossá titeket.

Források

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35745256/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3625

Genetic predisposition, modifiable lifestyles, and their joint effects on human lifespan: evidence from multiple cohort studies

http://orcid.org/0000-0002-2628-7535

K Kedves Étrendező! lassan 2 éve szedek Adimet gyógyszert a vércukromra. Az egész jól is alakul, nincs gondom vele. De rettentő fáradtságot érzek, egyszerűen semmi energiám. Azt mondta egy ismerősöm hogy ez a gyógyszer mellékhatása.

V

Kedves Kérdező, először is szeretném leszögezni hogy gyógyszer szedését, elhagyását és a dózis bármiféle változtatását mindig a szakorvossal egyeztesd.

Az általad tapasztalt probléma azonban gyakran előfordul. A metformin tartalmú gyógyszerek nagyon jól működnek a sejtek inzulinérzékenységének visszaállítására, és alapvetően gyulladáscsökkentő hatásuk is van. A felszívódási mechanizmusuk azonban olyan, hogy kiürítik a B12-vitamint a szervezetből. Ettől nem “rosszak” vagy “mérgezőek”, csak kémiailag így működnek. (Ahogy a kalcium is minden más anyag hasznosulását megakadályozza, mégsem tartjuk rossznak.) Ezért metformin alapú gyógyszer szedése mellett dupla adag B12 szedése ajánlott, időben is elkülönítve.

A B12-vitamin egy vízben oldódó tápanyag, amely segít megőrizni a vér és az idegsejtek egészségét. Segíti a DNS termelését is – ez a genetikai anyag a testünk összes sejtjében jelen van. A B12-vitamin nélkülözhetetlen a jó energiaszinthez, a stabil hangulathoz, a kognitív funkciókhoz és a szív egészségéhez. A B12 szív- és érrendszeri betegségek, stroke, és demencia megelőzésében betöltött szerepe iránt is folynak kutatások.

A B12-vitamin ad energiát?

A B12-vitamin úgy van összefüggésben van az energiaszinttel, hogy  segít megelőzni a megaloblasztos vérszegénységet, amely fáradttá és gyengévé tesz minket. Ezen kívül a vitamin segít a szervezetnek a megemésztett élelmiszer molekulákat energiává alakítani.

K

Kedves Zsuzsa, a következő kérdésem lenne:

Sportolok aktívan, és szedek különböző kiegészítőket, jó minőségűeket és változatosan eszem. Elmentem a szokásos tavaszi vérképemet megcsináltatni, és a háziorvos azt mondta hogy vagy végső állapotú vesebetegségem van, vagy nem lett jó a vérkép. Nagyon megijedtem persze, de nem érzek semmit a vesémnél. Ahogy utánaolvastam kicsit, lehet hogy valamelyik gyúrós tápkiegem zavart bele a vérképbe? Zoltán

V

Kedves Zoltán, mivel nem láttam az említett vérképet, csak általánosságban tudok nyilatkozni. (A funkcionális labor elemzésnél több értéket is megvizsgálnék ehhez a diagnózishoz: a vérképző szerveket, a gyulladás értékeket, májenzimeket stb. De főleg az eGFR azaz a filtrációs rátát, amely ha a normál tartományban van, akkor nem primér probléma a vese.)

Így elsőre egy jól ismert jelenség ugrott be, ez pedig a kreatininnal kapcsolatos.

A kreatinin a szervezetünk által termelt salakanyag, melynek ha magas a szintje, az arra utal, hogy szervezete nem öblíti ki megfelelően az anyagot. Ez elméletben jelentheti, hogy problémák lehetnek a veseműködéssel. A kreatinin a kreatin bomlásterméke. Minél több a kreatint fogyasztasz, táplálék kiegészítő formájában,  annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy magasabb lesz a kreatininszinted. 

👩‍⚕️Nos, elmondhatod az  orvosodnak, hogy ilyen táplálékkiegészítőt fogyasztasz, hogy ilyen szemmel nézze meg még egyszer a leletet. De ha a biztonság kedvéért kreatin-interferenciától mentes vérképet  szeretnél, akkor várnod kell egy kicsit. Általában egy hetet mondanak a megfelelő szint csökkenésre, hiszen az aminosavakat hamar hasznosítja a szervezet.

Azonban ha régóta fogyasztod – 1-2 éve pl- nagyobb adagban, az hat-nyolc hétig is a szervezetben maradhat, legalábbis újra fals jelzést produkálhat a vérvételnél. A kreatin szedése  egyébként nem károsítja a vesét, ugyanakkor minden plusz amino szedésénél, vagy emelt étrendi  fehérje mellett figyelni kell a sok tisztított víz ivására, és néha vese támogató gyógyteákat is érdemes bevetni.

Van egy fontos kérdésed?
Hadd válaszoljak rá!

Az itt beküldött kérdésekre lelkiismeretesen, a legjobb tudásom szerint válaszolok. Ezzel együtt a válaszaim iránymutatásnak tekintendők, nem pedig szakvéleménynek, és nem helyettesítik a személyes konzultáció alapján összeállított étrendet, vagy ajánlást. 

Friss a TikTokon

Van egy TikTok csatornám, amit akár vendégként is nézhetsz. Már csak azzal növelheted a jártasságodat a táplálkozástudomány terén, ha rendszeresen megnézel egy-egy videót. Itt mindig a legfrissebb 9 videót fogod megtalálni.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Tartalomjegyzék
Scroll to Top